CZAS – NAJCENNIEJSZY DAR DLA DZIECKA

Co jest miarą miłości rodzica do dziecka?

Na tak postawione pytanie można udzielić różnych odpowiedzi.
Psycholog, psychoterapeuta Ewa Wojdyłło odpowiada, iż miłość rodziców do dziecka można zmierzyć ilością poświęcanego mu czasu.

Dając dziecku czas w postaci: rozmowy, zabawy, wspólnego spaceru, wędrówki po lasach, podglądaniu zwierząt, ptaków, wspólnej gry w piłkę, baraszkowaniu z maluchem po podłodze, czytaniu mu itp., przekazujemy dziecku, że jest dla nas ważne, jest godne naszej uwagi, jest przez nas kochane.

Założycielka Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” Irena Koźmińska słusznie zwróciła uwagę, iż słowo CZAS rozebrane na czynniki pierwsze (literowe) zawiera wskazania, czego dziecko potrzebuje od nas rodziców najbardziej:
CZAS to:
C – cierpliwość
Z – zachwyt
A – akceptacja
S – szacunek

Cierpliwość – to spokój w relacji z dzieckiem, umiejętność uważnego słuchania go, wyrozumiałość, łagodność

Zachwyt – to radość z obecności dziecka, z jego rozwoju, z jego małych i dużych osiągnięć, z jego podnoszenia się z potknięć i porażek

Akceptacja – to kochanie go takim, jakie jest, z jego innością, z jego potrzebami, z przeżywanymi przez niego emocjami, ale też stawianie mu granic, by szanowało i nie krzywdziło innych

Szacunek – to traktowanie go tak, by czuło, że jego godność nie jest naruszana (w słowach, gestach, zachowaniu, w uśmiechu, łagodnym, przyjaznym patrzeniu w oczy) i troska o jego uczucia i dobro

Zadbajmy więc o to, by nasz czas z dzieckiem nie był towarem deficytowym. Nie zastąpi go bowiem nic, nawet najwspanialszy prezent czy zabawka.

Czas wakacyjny, urlopowy wykorzystajmy jak najlepiej, bo dziecko jest niepowtarzalną skarbonką, co do niej włożymy, to dziecko w przyszłości z niej wyjmie.