CO POWIEDZIEĆ DZIECKU PRZED PIERWSZĄ WIZYTĄ U LOGOPEDY?

Rodzice często pytają mnie jak przygotować swoje dziecko do pierwszej wizyty u logopedy. Co powiedzieć dziecku, aby nie odczuwało stresu czy większego niepokoju?

Każde nowe miejsce, do którego dziecko wchodzi pierwszy raz może budzić u niego niepewność czy zaniepokojenie, ale też i zaciekawienie. Co zrobić, aby dziecko bez napięć zechciało udać się z rodzicem do logopedy? Podzielę się kilkoma sugestiami:

  • W Zależnosci od wieku dziecka dostosuj przekazywany zakres informacji. Nie ukrywaj przed nim faktu, że wybieracie się do logopedy. Powiedz do kogo idziecie, użyj słowa logopeda. Krótko wyjaśnij czym zajmuje się logopeda, opowiedz o miejscu do którego idziecie, co tam spotkacie (kolorowe książki, zabawki, obrazki, gry). Daj mu odczuć, że wizyta u logopedy będzie dla niego miłym przeżyciem.

  • Opowiedz, że pójdziecie z wizytą do Pani, która bardzo lubi rozmawiać z dziećmi i jest ciekawa jaką masz ulubioną zabawkę, książeczkę oraz w co lubisz się bawić. Pani lubi rozwiązywać zagadki, tak jak Ty, więc czeka was dobra zabawa.

  • Odpowiedz cierpliwie na wszystkie zadane przez dziecko pytania. To da mu dodatkowe poczucie bezpieczeństwa.

  • Jeżeli jest taka potrzeba to pozwól swojemu dziecku zabrać ze sobą ulubioną maskotkę, zabawkę.

  • Powyższy sposób rozmowy dotyczy najmłodszych. Starsze dzieci można zapytać co wiedza na temat pracy logopedy i w zależnosci od odpowiedzi udzielić im garść niezbędnych informacji.

    Wchodząc do gabinetu bądźcie spokojni. Na przeciw Wam wyjdzie logopeda, który z uśmiechem przywita się, przybije „piątkę” z Waszym dzieckiem i nawiąże z nim pozytywną relację.